Jeśli tworzymy stronę internetową to w pewnym momencie na pewno pada pytanie od agencji reklamowej lub projektanta „Gdzie umieszczamy nową stronę internetową” i wychodzi prośba o stworzenie lub udostępnienie danych koniecznych do połączenia.
Wiele osób myli wtedy pojęcia domeny z hostingiem i twierdzi że ma wykupiony adres strony np. www.studiodi.pl i to wystarczy żeby strona była w internecie.
Otóż nie.
Domena jest jedynie ciągiem znaków (adresem) po którego wpisaniu jesteśmy kierowani właśnie pod konkretny hosting.
Najprościej tłumacząc – Domena działa jak skrót do plików naszej strony – a która znajduje się w jakimś katalogu na dysku.Samo kupno domeny jeszcze nic nam nie daje – musimy ją „skierować” na konkretny hosting.
Hosting (Konto Hostingowe) znajduje się na serwerze.
Serwer to nic innego jak komputer który jest podłączony do internetu, i ludzie znający jego IP i ścieżkę do udostępnionego folderu ze stroną moga ją zobaczyć , dzięki czemu internauci mogą trafić na umieszczone na nim strony internetowe, sklepy bądź aplikacje.
Czyli wystarczy umieścić stronę na komputerze i będzie w internecie?
I tak i nie Aby strona była cały czas dostępna, to nasz komputer musi pracować 24h na dobę i być cały cza podłączony do internetu. Kolejną sprawą są wątki czysto techniczne jak zapewnienie odpowiedniej temperatury do pracy, ponieważ komputer pracujący cały czas będzie wytwarzał duże ilości ciepła i np, w lecie może się przegrzewać. Gdy będzie awaria prądu lub internetu to również strona nie będzie działała. Nie wspominamy już o o awariach sprzętu, w najgorszym wypadku awarią dysku i danych na nim – czy posiadamy wtedy aktualny backup naszych danych? Pomijam już całkiem specjalistyczną wiedzę która będzie pozwalała nam zarządzać naszym domowym serwerem. Czy czujemy się administratorem? Bo jeśli nie mieliśmy z tym nic wspólnego, to nie poradzimy sobie z administracją.
Dlatego pytanie czy warto jest korzystać z serwera u siebie w domu – Jest dosyć retoryczne.
Warto jeśli mamy na to miejsce, czas, odpowiedni sprzęt i zaoszczędzimy dzięki temu pieniądze
Ale dla pojedynczej strony – koszt 50 zł jest raczej dużo bardziej zjadliwym kosztem
Lepiej jest zająć się tym co robimy dobrze a
Jeśli już wiemy co tak naprawdę potrzebujemy aby strona internetowa działała , to teraz pytanie jak wybrać najlepszy hosting?